HUKUK DIŞI İHRAÇLARA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR…

Mayıs 8, 2013 de Basında Biz

 

HUKUK DIŞI İHRAÇLARA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR…
BİR TEPKİDE BİLGEÇ SENDİKASINDAN…

Sendikacıların Memurluktan Atılmasını Kınıyoruz

Emniyet teşkilatına bağlı memurların (polis, emniyet personeli v.b.) yaklaşık 6 ay önce kurdukları sendikaya demokrasi tarihinin görülmemiş uygulaması yapılmaktadır.
Emniyet Genel Müdürlüğünün demokrasi dışı tutumu ve baskıcı politikasıyla amirlere karşı geldikleri ve sendika kurmalarından dolayı 5 sendika kurucusu, üyesi ve yöneticisi meslekten ihraç edilmişlerdir. Bu ortaçağ düzenin Emniyet Teşkilatında ileri derecede üst seviyede olduğunun kanıtıdır. 168 yıl önce kurulmuş bir teşkilatın, bu teşkilatın idari yapısın ve üst düzey yönetiminin bu denli gerici kafa ile yönetildiği bir kurumun olduğunu da Tük toplumu görmüş bulunmaktadır.

Ülkemiz çağdaş medeniyetler seviyesine gelmiş, tüm dünyada yaptığı uygulamalarla örnek teşkil eden bir devlet imajı verirken, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İç İşleri Başkanlığının böyle bir ayıbın altına imza atması ise utanç vericidir.

EMNİYET SEN Genel Başkanı ve 5 sendika kurucusu ve üyesinin, böyle bir gerekçe ilçe memurluklarına son verilmesi, akıllara zarar bir durumdur. Bu ihracın altına imza atanların nasıl bir ahlaki yapıya sahip oldukları, demokrasiyi ne kadar benimsedikleri, nasıl bir akıl tezgah düzeni kurduklarını kestirmek çok güç değildir.

5 memurun sadece sendika kurmalarından, sivil toplum kuruluşu olmalarından dolayı rahatsız olan bir zihniyet sadece ve sadece teokrasi ile yönetilen bir sistemin kafa yapısıdır.

Hak arayışına giren, sıkıntılarını dile getiren, görevleri ve verilen emirlerle ilgili hukuki olarak haklarını savunmaya çalışan bir grubu masaya oturtup, NE İSTİYORSUNUZ diye sormak yerine; “SİZ HİÇ BİRŞEY İSTEYEMEZSİNİZ” mantığı ile yaklaşmak ortaçağ hak arama mücadelelerine kaşı duruşun aynısıdır. Bu kabul edilemez, görmezden gelinemez.

Ülkemizin birlik ve beraberliğine kast edecek kuruluşların dışında bir araya gelen toplulukların olup olmamalarının sorgulanması yerine neden toplandılar mantığı ile yaklaşmak daha doğru ve gerçekçi çözümler üretecektir.

Ülkemizce kabul görmüş Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Evrensel Beyannamesi, BM İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetlerini Korumaya Dair Sözleşmesi, T.C. Anayasası ve Anayasa Mahkemesi kararları ile, 4688 Sayılı Kanuna aykırı bu uygulamanın derhal son bulması ve sendikacı memurların görevlerinin iade edilmesi gerekir.

Bu konuda hükümetin adım atmaması, sendikacılara yapılan uygulamaya sessiz kalınması durumunda ise bunun bir hükümet politikası olduğu kesinleşecek olup, göreve geldiğinden beri Sn Başbakanın dediği ile çelişeceği; “ileri demokrasi ve demokratik haklardan” bahsedilemeyeceği, “batı medeniyetlerine benzer hukuk düzeninden” bahsedemeyeceği açıktır.

BİLGEÇ olarak böyle bir düzenin parçası olamayacağımız gibi, böyle bir olaya sessiz kalamayacağımızda açıktır. Bilindiği üzere 2011 yılında değişen sendikal haklar ve çalışmaları konusunda en dik duruş sergileyen sendika olduğumuz gibi. Sendika ve sendikalılaşma konusunda yapılacak her uygulamaya da aynı şekilde tepki vereceğimiz açıktır.

BİLGEÇ Ailesi olarak EMNİYET SEN Genel Başkanı Sn Faruk SEZER başta olmak üzere, yönetim kurulu üyeleri ile sendika kurucu ve üyelerine geçmiş olsun der, yaşadıkları bu baskıcı olayda yanlarında olduğumuzu belirtir, yapılan uygulamayı esefle kınadığımızı bildiririz.

Cevdet SEZER
BİLGEÇ Ailesi Adına
Genel Başkan

Kaynak: bilgec.org.tr

EMNİYET-SEN OLARAK BİLGEÇ SENDİKASINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ…