20.04.2015 TARİHİNDE GÖRÜLEN SENDİKAMIZ DURUŞMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:30-08-15 08:38

BASIN AÇIKLAMASI

 

Ankara 9. İş Mahkemesi nezdinde devam etmekle olan davamızda mahkeme kararı gereği sendikamız genel kurulunu toplama kararı alınmıştı. Bu kararı uygulama isteğimiz gerek valiliklerin gerekse Emniyet Genel Müdürlüğünün süreci baltalayan anti demokratik olduğu kadar ve hukuk dışı tutumları nedeni ile gereği yerine getirilememişti.

Özellikle; Emniyet Genel Müdürlüğü mahkeme kararını engellemek adına sendikamızın ilk genel kuruluna katılan 105 üyemiz hakkında meslekten ihraç istemi ile soruşturma açması süreci içinden çıkılmaz bir hale sokmuştu. Emniyet Genel Müdürlüğünün genel kurulu engelleyen bu menfi tutumu sendikamız avukatları vasıtası ile yargıya taşınmıştır.

Kontrolümüzde gelişen bu hukuki süreç içersinde Ankara 9. İş Mahkemesine beyanlarda bulunularak davacı Ankara Valiliğinin 4688 sayılı yasanın 6. maddesine aykırı tutumları anlatılmıştır. Söz konusu maddede yer alan kurallara riayet ermeden dava açtıkları ve bu hususta yapılacak bir bilirkişi incelemesinde durumun ortaya çıkacağı izah edilerek dosyamız üzerinden bilirkişi incelmesi talep edilmişti.

Gerek Emniyet Genel Müdürlüğü gerekse Ankara Valiliği sendikayı kuruduğumuz 09 Kasım 2012 tarihinden bu zamana yetki gaspı yaparak yasa koyucunun ve Türk Milleti Adına karar veren mahkemelerin yerlerine geçmektedir. Yetki gaspı ile sendikamız ve üyelerine işlemler yapmaktadır. İdarenin bu haksız tutumu öncelikle her türden disiplin cezası alan üyelerimizin yargıya taşıdıkları dava dosyalarında İdare Mahkemelerince tespit edilmişti.  Ankara 9. İş Mahkemesinde yapılan yargılamalarda bu durumlar izah edilerek anlatılmış ve neticesinde de tüm taleplerimiz kabul edilmiştir.

4688 sayılı yasanın 6. maddesi kuruluş işlemlerin ne şekilde olacağını bir sendikanın izin almadan, onay almadan kurulabileceğini ve devamında idarece yapılacak tespitlerde nelerin yapılabileceğini hiç bir yoruma yer bırakmaksızın açık bir dille anlatmaktadır. Bu açık yasa hükmüne alışıla gelen “ben yaptım olduğu zihniyeti” tekrar  ortaya çıkarak açık yasa hükmünü dahi inkar noktasına ulaşmıştır. Gerek Emniyet Genel Müdürlüğü gerekse Ankara Valiliği yaptıkları hukuksuzların fark edilemeyeceği güdüsü ile hareket etmiştir.  Ankara 9. İş Mahkemesinin son kararı ile kimsenin yasaların üzerinde olmadığı gerçeği bir tokat misali  Emniyet Genel Müdürlüğünün duvarlarında yankılanmıştır.

ANKARA 9. İŞ MAHKEMESİ; ANKARA VALİLİĞİNİN HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRE OLAN BİR AYLIK SÜREYİ GEÇİRDİĞİ İDDİALARIMIZI CİDDİ BULARAK 20.04.2015 TARİHLİ SON DURUŞMASINDA DOSYAYI BİLİRKİŞİ İNCELEMESİNE GÖNDERMİŞTİR.

Hukuk terktir. sendikal hakkımızın önündeki tüm engeller hukuk düzeninde erimeye mahkumdur. Bu gerçek yapılacak uzman incelmesinde de bir kez daha ortaya çıkacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Avukat Emrah AYTEKİN

Emniyet-Sen Hukuk Müşaviri

Okunma Sayısı:572
Tweet

Yorumlar:

HABERE YORUM YAZIN