EMNİYET-SEN GENEL BAŞKANLIĞINDAN MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU

Yayınlanma Tarihi:30-08-15 09:14

Emniyet-Sen’in kurulduğu günden beri sendikamız amacına aykırı hareket eden, “nifak sayfası” olarak kendisini bir çok kez kanıtlayan, “polis memurları dayanışma grubu” isimli facebook sayfasında yine yanıltıcı ve sendikamızla ilgisi olmayan açıklamalar yapılmaktadır.

 

Sahibinin sesini ileten bu sosyal paylaşım sitesinde polis memurlarını ve Emniyet-Sen’i kamuoyunda zor duruma düşürmek amacı ile özel ve planlı oyunlar oynanmakta, belli bir kesime yönlendirme yapılmaktadır.

 

 

Sayfanın bu günlerdeki gündemini; önümüzdeki dönemde yapılacak olan milletvekili genel seçimleri oluşturmaktadır. Bu sayfa üzerinden genel seçimlerde 3 partiden milletvekili aday adayı olacak polis memurları belirlediklerini açıklamakta, buna karşın kendilerinden “izin almadan” bağımsız milletvekili aday adayı olmak isteyen polis memurlarına ver yansın etmektedirler.

 

Özellikle Ömer ERSAN isimli bir şahıs tarafından, 04.02.2015 tarihinden bu yana yapılmakta olan bu haberlere Emniyet-Sen olarak cevap verme zorunluluğu doğmuştur.

 

Öncelikle belirtmek isteriz ki; önümüzdeki günlerde yapılacak olan genel seçimlere herkesin milletvekili olma hakkı vardır. Sendikamızın tüzüğü ve Anayasa’mıza aykırı söylemleri ve davranışları olmayan polis memurlarının milletvekili aday adayı olmasına Emniyet-Sen olarak karşı çıkılması söz konusu dahi değildir. Zira sendikamız hiçbir siyasi parti ve oluşumun güdümünde değildir. Tek menfaati Emniyet Teşkilatı mensuplarının menfaatidir. Bunun gereğidir ki; Emniyet-Sen olarak kimseye bir söz verilmediği gibi, kimsenin arka bahçesi olarak faaliyet de gösterilmemektedir. Biz Emniyet Teşkilatı’nın haklarını savunabilmek adına kurulmuş ve halen mahkeme tarafından kapatılmayan bir sendika olarak siyasetle ilişkimizin olmayacağını baştan itibaren belirtmekteyiz.

 

Nifak tohumu eken bir sayfa olduğuna inandığımız sayfalardan, özellikle Emniyet-Sen’in adını kullanarak yapılan haberlere itibar edilmemelidir. Her zaman olduğu gibi bir oyun içerisindeki rollerini oynayan bu kişilerin samimiyetsiz oldukları aşikardır.

 

Sendika başkanlarının on yıllardan beri süre gelen bir gelenek ile milletvekili olduklarını, bunun çok doğal bir durum olduğunu belirtmek ile birlikte, şu ana kadar Emniyet-Sen Genel Başkanlığı’na gelen bir milletvekilliği teklifi bulunmamaktadır. Milletvekilliği adaylığının tamamen bir teveccühle olabileceğini ve sendikamıza böyle bir teklif gelmesi durumunda Emniyet-Sen Genel İstişare Kurulu’nun ortak kararı ile böyle bir karar verileceğini herkesin bilmesi gerekmektedir.

 

Bu sebeplerden dolayı kamuoyunda Emniyet-Sen’i zor duruma düşürmek amacı ile yapılan dedikodulara itibar edilmemesi gerekmektedir. Bu haberlerde kasıtlı olarak sanki Emniyet-Sen milletvekilliğine adaylığını koyanlara bir destek vermeyeceği imajının çiziliyor olması hayatın olağan akışına da aykırı bir durumdur. Çünkü; ne kadar çok polis memuru aday olursa Emniyet Hizmetleri Sınıfı çalışanlarının sesi o kadar gür ve etkin bir şekilde duyulacaktır.

 

Emniyet-Sen isimli sendikamızın Ömer ERSAN isimli şahısla bir ilgisi ve alakası yoktur. Sendikamız içerisinde böyle bir üyemiz de bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı nifak tohumu eken PMDG’den yapılan bu paylaşımın yine kendi içlerinden yapılan bir paylaşım olduğuna inanmaktayız. Emniyet-Sen 09.11.2012 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten itibaren her fırsatta; gerek sosyal medyada, gerek yazılı ve görsel medyada tüm emniyet çalışanlarına ulaşmaya çalışılmış, sendikamız anlatılmak istenmiştir. Sendikamızın bir hak mücadelesi verdiği, sendikamıza destek verdikleri takdirde haklarımızı alabilmek adına çok önemli yollar alacağımızı anlatmaya çalışmamıza rağmen maalesef sendikamıza üye olan teşkilat mensuplarımızın kısıtlı olduğu görülmüştür.

 

Bağımsız milletvekilliğine aday olduğunu açıklayan kişiler ise sendikamızın üyesi değillerdir. Bu şahıslar sendikamıza hiçbir zaman gelmemişlerdir. Sendikamız ile 2.5 yıldan beri hiç bir şekilde irtibat kurmamışlardır. Sendikamız ile bu süre içerisinde hiçbir şekilde irtibata geçmeyen, üye olmayan, uzaktan yakından bir bağ kurmayan bu kişilerin şimdi sendikamızdan destek istemeleri ve destek aldıklarını ima etmeleri düşündürücüdür. Bu kişilerin sendikamızın isminden ve popülaritesinden faydalanmak adına bu girişimde bulundukları çok açık bir şekilde görülmektedir. İnanmadığı ve üyesi olmadığı bir sendikadan destek istemek, en yumuşak tabiri ile bir hafifliktir, aymazlıktır.

 

Genel Başkanımız Sayın Faruk SEZER’i yaklaşık olarak 4 aydan beri 19 kişi telefon ile arayarak, bağımsız milletvekili adayı olmak istediklerini ve bu konuda sendika olarak kendilerine destek verilmesi talebinde bulunmuşlardır. Genel Başkanımız, kendisini destek istemek amacıyla arayan meslektaşlarımıza “hayırlı uğurlu olsun” diyerek iyi dileklerini ilettikten sonra “ancak şu an kimseyi desteklemek gibi bir durumumuzun olmadığını ” açık bir şekilde ifade etmiştir.

 

Bu adayların hiçbirisine “aday olmayın, aday olursanız polisler size destek vermez, bu polislerden destek alamazsınız, bu polisler zaten hiç bir işe yaramaz” şeklinde sözler söylemesi mümkün değildir. Kaldı ki; polislerin haklarını alabilmek adına kendilerinden vazgeçerek bu uğurda mesleklerinden defalarca ihraç olmuş kişilerin bu şekilde cümle kurmasının da mümkünü yoktur.

 

Genel Başkanımız Faruk SEZER, bağımsız aday adayı olmak için arayan bazı kişilerin bu taleplerine karşılık “Emniyet-Sen’e neden üye olmadıklarını, 2.5 yıldan beri neden destek vermediklerini” sormuştur. Bu kişilerden bazılarının “biz sendikanın faydasına inanmadığımız için üye olmadık” şeklindeki cevapları üzerine; Genel Başkanımız da “faydasına İnanmadığın bir sendikadan şimdi neden yardım ve destek istiyorsun, bu bir paradoks değil midir” şeklinde cevap vermiş ve görüşme Genel Başkanımız tarafından sonlandırılmıştır.

 

Sonuç olarak Emniyet-Sen sendikası; Emniyet teşkilatının haklarını savunabilmek adına yola çıkmıştır. Gündem itibariyle TBMM’de siyasi partiler ile Emniyet Teşkilatı aleyhine olduğuna ve telafisi imkansız ağır mağduriyetler getireceğine inanılan güvenlik paketinin bu haliyle geçmemesi adına kulis çalışmalarına yoğunlaşmış durumdadır. Durum böyle iken, Emniyet Teşkilatı’nın haklarını aramak için yola çıkan bu kişilere destek vermememiz mümkün değildir. Bunun yanında, Emniyet Teşkilatı ve Emniyet-Sen kimsenin kullanabileceği arka bahçesi de değildir. 2.5 yıldan beri sendikamıza bir kere dahi destek vermeyen üyesi olmamış bizleri bu zorlu yolda yalnız bırakmış kişilerin, aday olduktan sonra sendikamızdan destek istemeleri, Emniyet Teşkilatı mensuplarının ortak sosyal, hak ve menfaatlerinin alınması ve korunması için değil, sadece şahsi menfaatleri gereğidir.

 

Emniyet-Sen olarak kimin aday olacağına karışamayacağımız gibi, sendika olarak da kimseyi özellikle sendikamızın içerisinden çıkmayan sendikamıza üye dahi olmamış kişilere de desteğimiz söz konusu değildir. Aksi bir durum kendimizin inkarı olur. PMDG isimli nifak tohumu saçan “3 aday çıkarttık. partilere gönderdik” sözünün sendikamız ile uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur. Sendikamızdan bu süreçte herhangi bir aday ÇIKARTILMAMIŞTIR. Özel olarak hiçbir aday desteklenmemektedir. Herkes özgür iradesi ile oylarını İSTEDİKLERİ PARTİYE VE ADAYA verebilir. PMDG bu 3 aday konusunda her zaman olduğu gibi art niyetlidir. Polis Memurları Dayanışma Grubunun aday diye sunacakları kişiler üyemiz dahi olsa, Emniyet-Sen Genel İstişare Kurulu’nun ortak kararı olmadıkça “kurumsal” olarak desteklenmeyecektir.

 

Kimsenin özgür iradesine karışma yetkimiz ve haddimiz yoktur.

 

Dileğimiz ve temennimiz, Emniyet Teşkilatı mensuplarının menfaatini korumak adına, parti veya bağımsız ayrımı olmadan TBMM’de temsil edilmesidir. Aday olarak çıkan herkese başarılar dileriz…

 

TÜM KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

 

Emniyet-Sen Genel Başkanlığı

Okunma Sayısı:419
Tweet

Yorumlar:

HABERE YORUM YAZIN