EMNİYET-SEN AKİT VE SABAH GAZETELERİNİ KINADI

Yayınlanma Tarihi:30-08-15 09:14

Emniyet-Sen olarak, 18.01.2014 günü Akit Gazetesinde; “Paralel Polisten Pasif Direniş” ve 19.01.2014 günü Sabah Gazetesinde; “Üç Polis Halka Bomba Yağdırdı” manşetleri ile çıkan akıl ve izandan uzak, abartılı sözcüğünün yetersiz kaldığı, bu haberleri, ülkemiz adına büyük bir infial içinde izliyoruz ve kendilerini kınıyoruz.

 

Bu nedenle,  bu gazete yönetimlerini akıl ve izan çizgisine davet etmek ve ayrıca bu konuda Devlet Kurumlarımızın da üzerine düşen görevler olduğunu hatırlatmak için bu açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

Ülkemiz kamuoyunun malumu olduğu üzere; Devlet kurumları eliyle, bir süredir, varlığı hiç bir şekilde kabul edilemeyecek olan, ayrı bir motivasyon içinde hareket eden bir “Paralel Devlet Yapılanması”dan bahsedilmekte ve bir mücadele süreci sergilenmektedir. Bu süreç en çok da, Emniyet Teşkilatı üzerinde, yine Emniyet Teşkilatı eliyle yürütülmektedir. Emniyet Teşkilatı mensuplarından, kendi görev, yetki ve sorumlulukları dışında, böyle ayrı bir motivasyon içinde hareket edenler varsa, hukuki belgeler ışığında, bu Teşkilattan kapı dışarı edilmeleri ve gerekli en ağır cezaya çarptırılmaları EMNİYET-SEN’in öncelikli talep ve istekleri içinde yer alır.

 

Ancak, bahsedilen bu örgüte karşı, özellikle Akit, Sabah gibi gazetelerde çıkan, akıl ve izandan uzak, abartılı sözcüğü bile yetersiz kalan, gerçekle uzaktan yakından alakası olamayacak, sorumsuzca masa başında hazırlanmış manşet haberlerle,  özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, tabiri caizse kelle koltukta, çok ağır şartlarda görev yapmaya çalışan Emniyet Teşkilatı mensuplarının, moral motivasyonu çok olumsuz bir şekilde etkilendiği, hiçbir şekilde görev yapamaz hale getirildiği, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü tehlikeye sokulmakta olduğu görülmektedir. En acısı da hiçbir devlet kurumundan bu gidişe bir dur diyen bir açıklama gelmemektedir. Bu durum EMNİYET-SEN olarak bizlerin kabul edileceği bir durum kesinlikle değildir.

 

Akit gazetesinin ‘Paralel Polisten Pasif Direniş’ haberinde; 6-7 Ekim olaylarında, 85 polisin rapor aldığı ve yüzlerce polisin izin kullandığı belirtilmektedir. Peki, o polislerin izinden geri çağrıldığı niye akla getirilmiyor, aylarca izin kullandırılmadığı, 12-12 sistemiyle ayda 320 saat çalıştırıldıkları, artı ek göreve kalarak bu çalışma süresinin ayda 400 saatlere çıktığı, bayram nedeniyle izinde olan ve rapor olan polislerin, Diyarbakır’dan 1000-1500 kilometre uzakta olan memleketlerinde olabileceği niye akla getirilmiyor, bunları düşünmeden bu haberleri yapmak, en hafifinden, vicdansızlıktır. Bu habere zemin hazırlayan Sayın Vali bunlar sizin de mi hiç aklınıza gelmedi? Bayram nedeniyle, izin talebinin fazla olabileceğini düşünemediniz mi? Bu polisi bu kadar mı sahipsiz görüyorsunuz? Bu polis sizin gözünüzde ne zaman insan hüviyetine kavuşacak diye de sormak lazım!? Yoksa siz, rapor alan 85 personeli; hasta, hamile demeden, kışın ortasında ilçelere tayin ederek, yaptığınız bu hukuksuzluk karşısında bir ön alma operasyonu mu yapmaktasınız?

 

 

Aynı sorumsuzluğu Sabah Gazetesinin “Üç Polis Halka Bomba Yağdırdı” haberinde görmek de mümkün. “Fatih Camii Bombalanacaktı” haberine benzeyen bu haberde; o polisler, Hava Kuvvetlerinin hangi birliğinin envanterinde kayıtlı savaş uçağını kullanarak halkın üzerine bomba yağdırdığını da yazmalarını beklerdik.

 

Son olarak diyoruz ki; EMNİYET-SEN olarak bu gazete yönetimlerinin; ülkemizin esenliği, ülkesiyle milletimizin bölünmez bütünlüğü hedefiyle, kıt imkanlar içinde ve zor çalışma şartlarında, hizmet üretmeye çalışan Türk Emniyet Teşkilatı mensuplarının, ailelerinin, moral ve motivasyonunu, akıl ve izan duygusundan uzak, abartılı sözcüğünün yetersiz kaldığı, deli saçması manşet haberleriyle bozmaktan vazgeçmelerini;

 

Başta Cumhurbaşkanlığı’mızın, Başbakanlık’ımızın, İçişleri Bakanlığı’mızın, Emniyet Genel Müdürlüğü’müzün, mevcut halin devamı halinde çok daha kötü sonuçlar doğurabilecek olan, bu tür sorumsuzca hazırlanmış masa başı gazete haberlerine bir tepki olarak gerekli açıklamaları yapmalarını beklemekteyiz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Emniyet-Sen Yönetimi

Okunma Sayısı:490
Tweet

Yorumlar:

HABERE YORUM YAZIN