Faruk Sezer,”kimsenin arka bahçesi değiliz”

Nisan 7, 2013 de Basında Biz

 

Emniyet Sen genel başkanı Faruk Sezer önemli açıklamalarda bulundu. Kimsenin arka bahçesi olmadıklarını ifade eden Sezer,”idari soruşturma sonunda  bize takdirname bile verseler itiraz edeceğim” dedi.

 
“Takdir verilse bile itiraz edeceğiz”

3 mart tarihinde olağanüstü kongre yaparak seçilmiş başkan olan Emniyet Sen genel başkanı Faruk Sezer önemli açıklamalarda bulundu. Sezer, haklarında emniyet genel müdürlüğünün başlattığı  soruşturma süreci bulunduğunu ifade ederek,”biz yasal bir sendikayız. Anayasadan aldığımız hakkımızı kullanıyoruz. Adli yönden soruşturma açılmasına gerek görülmedi. Anayasanın ilgili hükümleri ile hakkımızda soruşturma açılması engelleniyor. Emniyet genel müdürlüğünün soruşturma sürecinin hukuksuz olduğunu biliyoruz. Adli yönden yargılanmamız hukuken mümkün değildir. Biz yasal bir sendikayız. Emniyet genel müdürlüğünün soruşturmasından sendikamızın kurucular üyelerine takdirname çıksa bile itiraz edeceğiz. Genel müdürlüğün hakkımızda idari soruşturma açma yetkisi bulunmamaktadır.emniyet sen hakkında açılan idari soruşturma yasal olmamakla birlikte anayasayada aykırı bulunmaktadır. Danıştay emniyet sen”i tanımıştır” dedi

“7 bin üyemiz var”

Emniyet sen genel merkezinin şu ana kadar 7 bin üyesi bulunduğunu belirten sezer,”amacımız 10 nisan polis bayramında üye sayımızı 25 bin”e çıkmarmaktır. Bu yönde çalışmalarımız sürüyor. Uluslar arası polis sendikası(euro cop) yetkilileri ile görüşmelerimiz sürüyor. Yaz ayında euro cop yöneticileri ile birlikte ülkemizin büyük illerini gezmeye başlayacağız. Uluslar arası polis sendikasına üyelik başvurumuz kabul edildi. Ön kabul gerçekleşti. Emnilet sen olarak ülkemizde hizmet veren hiçbir konfederasyona üye olmayacağız. Tek muhatabımız uluslar arası polis sendikası olacak”dedi.

‘BİZ ASLA SOKAĞA DÖKÜLMEYECEĞİZ’

Polislerin Emniyet Sen’e üye olmaya çekinmesine gerek olmadığını ifade eden Faruk Sezer,”benim 4 evladım var. Haklarımızın korunması için kutlu bir mücadeleye girdik. Anayasadan aldığımız yasalardan yola çıkarak artık polisinde bir sendikası olması gerektiği için vücudumuzu taşın altına koyduk. Biz teşkilat olarak kendi içimizden korkuyoruz. Arkadaşlara tavsiyem okusunlar. Anayasayı, haklarımız ile ilgili yasaları titiz bir şekilde takip etsinler. Anayasanın 51. maddesi şöyle der ki; hiç kimse önceden izin almadan sendika kurabilir ve üye olabilir. Yasal olarak polisin sendikaya üye olmasının önünde engel bulunmuyor. Biz görev icabı birçok legal ve illegal yürüyüşleri gösterileri polis olarak takip ettik. Herkes şunu iyi bilsin ki polis hakkını aramak polis sokağa dökülmeyecektir.biz devletin gücüyüz ve bunun bilincindeyiz. Emniyet sen olarak bizim tek isteğimiz 20 yıl önce işçilere, memurlara verilen hakların aynısını bugün bize verilmesidir. Biz 20 yıl geriden takip ediyoruz.” Şeklinde konuştu

“Müdürler daha çok yararlanacak”

Emniyet Sen’in en büyük sıkıntılarının özlük ve sosyal haklar ile ek gösterge hakları olduğuna dikkat çeken sezer,”emniyet sen”e en çok müdürlerimizin ihtiyacı bulunuyor. Biz emniyet teşkilatının tamamına hizmet götüreceğiz. Polis ve amir ayrımı yapmadan, polisin tüm haklarının geri verilmesini teklif ederek mücadele sürdüreceğiz. Ek göstergelerden en çok etkilenen amirlerdir. Biz onların sesi olacağız. Onların dile getiremediği sorunlarını dile getireceğiz. Polis teşkilatına giren polis memuru emekli olana kadar polis memuru olarak mesleğini sürdürüyor. Ben iki üniversite bitirmiş insanım. Polis branşında teşkilat içerisinde yükselebilmelidir. Öğretmen polis memuru polis okullarında eğitimci olarak görev almalıdır” ifadesini kullandı. Emniyet sen”i eleştiren çevrelere de cevap veren Faruk Sezer,”emniyet sen olarak kimsenin arka bahçesi değiliz. Herkes bunu böyle bilsin. Hiçbir siyasi gücün, hiçbir kuvvetin arka bahçesi değiliz. Bizim tek amaç ve gayemiz, polisin sosyal, özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktır” dedi.

Kaynak: Kocaeli Gazete