EUROCOP SONUÇ BİLDİRİSİ

Haziran 28, 2013 de Yurtdışı Faaliyetleri

Eurocop’un başkanı Anna Nellberg’ün açıklamasıdır,

25 Haziran 2013 tarihinde Eurocop’un yürütme kurulu Türk Polis sendikası Emniyet-Sen ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Sendikanın başkanı Faruk Sezer’den aldığımız bilgi bizi derinden üzdü.

Bize aktarılan bilgilere göre; Görünen o ki Türkiye’deki polis memurlarının neredeyse hiçbir hakkı yoktur. Polisler Emniyet Genel Müdürlüğü’nün oyuncağı haline gelmiş bulunmaktadır.

Bu acı duruma örnek vermek gerekirse, Emniyet Genel Müdürü sendika üyesi olması sebebiyle polisleri meslekten atıyorlar. Polis memurları 18 günde bir gün dinlenmek suretiyle art arda çalıştırılıyorlar. 6 saatlik aralar verilmesi suretiyle 18 saat görev başında tutulabiliyorlar. Bu durum modern ve demokratik polis yapısıyla açıklanamayan bir orta çağ davranışıdır. Bu uygulamalar Avrupa Birliği Çalışma Direktiflerinin tamamen dışında kalmaktadır.

Eurocop, güçlü bir polis sendikasının dünyadaki her polis teşkilatında bulunması gerektiği düşüncesindedir. İç güvenliği ve bölgesel güvenliği sağlamak gibi zor bir görevi olan polis teşkilatının en azından  çalışma şartlarının düzgün bir standartta olması gerektiğini beklemek en doğal haklarıdır. Onların sesleri artık duyulmuştur!

Kendinizin hiçbir hakkı olmadan, başkalarının haklarını korumanız nasıl beklenebilir?

Çalışan hakları görmezden gelinirse, çalışanların kendilerini savunma hakları vardır. Emniyet-Sen gibi polis organizasyonları bu tartışmada polislerin sesi olabilirler.

Eurocop, Emniyet-Sen’in Türk polislerinin haklarını koruyan güçlü ve yardımlaşmaya hazır nitelikteki sendikal mücadelesini tamamen desteklemektedir.

Yürütme Kurulu aynı zamanda Emniyet-Sen’in Eurocop ile olası anlaşma durumunu da görüşmüştür. Bu görüşme, önümüzdeki günlerde Eucocop’un üye diğer devletleriyle birlikte de devam ettirilecektir.

28.06.2013