EMNİYET-SEN’İN EUROCOP ZİYARETİ

Haziran 28, 2013 de Duyurular

Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk SEZER ve Hukuk Danışmanı Av. Özgür NALÇAKAR Avrupa Polis Sendikaları Konfederasyonu EUROCOP’un resmi daveti üzerine 25-26 Haziran 2013 tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti PRAG’da yapılan toplantı ve üyelik ön görüşmesindeydi.

25 Haziran 2013 günü EUROCOP heyeti ile akşam yemeğinde buluşan Emniyet-Sen heyeti, tanışmanın ardından Türkiye’nin ilk Emniyet Sendikası olan Emniyet-Sen ile ilgili genel olarak bilgilendirme yapıldı.

26 Haziran 2013 günü saat 10.00’da başlayan toplantı 5 saat sürdü ve 15.00’da sona erdi. Toplantıda yüzlerce soru-cevap ve karşılıklı fikir alışverişi ile birlikte başlıklar halinde aşağıdaki konular konuşuldu.

- Emniyet Teşkilatı’nın işleyişi,
- Emniyet-Sen’in kuruluş ve işleyişinde yaşanan sıkıntılar,
- Çalışma şartları,
- Türk Polisinin sorun ve sıkıntıları
- Emniyet-Sen’in EUROCOP üyeliği
- Gezi Parkı olaylarında polisin çalışma koşulları ve bu zor koşullara rağmen takdire şayan görev yapmaları konularında bilgilendirme yapıldı.

EUROCOP Başkanı Anna NELLBERG, Emniyet-Sen’in Avrupa’da 27 Polis Sendikasının üyeliğinden oluşan EUROCOP konfederasyonuna  üyeliğine olumlu baktıklarını, 1-2 ay içerisinde yapılacak olan konfederasyon toplantısında Emniyet-Sen’in de üyeliği konusunda kesin karar verileceğini söyledi.

-EUROCOP’a göre Türk Polisinin çalışma şartları kölelikle eşdeğerdir.
-EUROCOP’a göre EGM Sendika yönetimine karşı tavrı ve yaptıklarını anlamak ve kabul etmek imkansızdır.
-EUROCOP’a Sendikaların muhatabı Genel Müdürlükler değil hükümetlerdir.
-EUROCOP’a göre Emniyet Genel Müdürlüğünün hukuksuz kararları kabul edilemez ve bu ihraçlar tarihte Türk EGM için bir leke olarak kalacaktır.
-EUROCOP görüşmeler esnasında ve yaptığı araştırmalar sonuncunda hazırlayacağı raporu Türkiye Başbakanına, Avrupa Birliği Bakanlığına, Emniyet Genel Müdürlüğüne ve Avrupa Birliği Parlamentosuna gönderecek ve konuyu takip edecektir.
-EUROCOP’a göre Polise sendika bütün memurlara olduğu gibi haktır ve bu hak asla engellenemez.
-EUROCOP Türk polisinin temsilcileri ile tanışmaktan ve birlikte çalışmaktan onur duyar.

Gezi Parkı olaylarında Türk Polisi’nin olumsuz ve zor çalışma koşullarına rağmen çok başarılı bir görev ortaya koyduğunu ve basının polisi halka yanlış aksettirdiğini, fazla çalışmaları karşılığında hiçbir ek ücret ödenmemesinin inanılır gibi olmadığını belirten Anna NELLBERG, Avrupa’da polisin haftada 40 saat çalıştığını, 40 saatten sonrasında gönüllü olarak çalıştıklarını ve mesai ücreti aldıklarını söyledi.

EUROCOP’un resmi sonuç bildirgesi elimize ulaşmış bulunmaktadır. Çevirisi yapıldıktan sonra bugün saat 20.30’da facebook sayfamız PMDG ve resmi internet sitemiz emniyetsen.org.tr adresinden yayınlanacaktır.

MESLEKTAŞLARIMIZA VE KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

EMNİYET-SEN YÖNETİM KURULU