AYM, EMNİYET TEŞKİLATI DİSİPLİN TÜZÜĞÜ 1 YIL SONRA YOK DEDİ

Yayınlanma Tarihi:29-01-16 02:03

BU KARAR BİR DEVRİM !

KAMUOYU 13 OCAK 2016 TARİHLİ BU KARARI İLK SENDİKAMIZDAN ÖĞRENMİŞTİ.

AYM, EMNİYET TEŞKİLATI DİSİPLİN TÜZÜĞÜNÜ YOK HÜKMÜNE DÜŞÜREN KARARININ GEREKÇESİNİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLADI. İPTAL KARARININ 1 YIL SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNİ KARARLAŞTIRDI.

Aym, Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğünün dayanağı olan 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 83. Maddesini iptal ettiğini ve bu iptal kararının 1 yıl sonra yürürlüğe gireceğini açıkladı. Yani, askeri sıkıyönetim zihniyetinin ürünü olan Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü 1 yıl sonra yok hükmüne düşecek.

Anayasa Mahkemesi, bu kanun maddesini Anayasa’mızın 38. (suç ve cezada kanunilik) ve 128. (kanuni düzenleme) maddelerine aykırı bularak, disiplin suç ve cezalarının da tüzükle değil ancak kanunla belirlenebileceği, idarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza belirlenemeyeceği gerekçeleriyle bu kanun maddesini iptal ettiğini açıkladı.

Evet... AYM’nin bu kararı, Emniyet Teşkilatı için, hiç şüphesiz “DEVRİM” niteliğinde bir karardır. Danıştay Başkanı Hüseyin KARAKULLUKÇU, polisler adım atsa suç demişti geçmişte. Polislerin disiplin suç ve cezalarını belirleyen ve tüzük ya da nizamname adıyla maskelenmiş ortada varaka vardı ki, ortaçağ uygulamalarını çağrıştıran, ortaçağ Avrupası’ndaki engisizyon kanunlarını hatırlatan tam bir hukuk garabetiydi ve komedisiydi. Demoklesin kılıcı gibi polislerin devamlı tepesinde sallanıyor ve keyfi uygulamalara zemin hazırlıyordu. 21. yüzyıl Türkiye’sinde hiçbir hukuki dayanağı bulunmayan, hukuku katleden bu varakanın, Emniyet Teşkilatı gibi, çok önemli bir görevi ifa eden bir kurumda hala hüküm sürmesi asla düşünülemezdi ve ülkemiz bunu daha da fazla taşıyamazdı.

Bu tüzük, Emniyet Teşkilatındaki birçok sorunun ana kaynağı, polis intiharlarına zemin hazırlayan sebeplerin başındaydı. Bu tüzüğün AYM, Danıştay veya TBMM eliyle acilen yürürlükten kaldırılması gerekliydi. İşte bunu, Konya 2. İdare Mahkemesi’nin başvurusu üzerine, Yüksek Mahkeme gerçekleştirdi ve ülkemize yakışan kararı aldı.

Bu kararın arifesinde, kararın bu yönde çıkması için birçok kişi ve kurumca büyük emek harcandı. Şüphesiz bu mücadeleyi verenlerin başında, 170 yıllık Emniyet Teşkilatında bir ilk olan Emniyet-Sen gelmektedir. Devrim niteliğindeki bu karardan önce bu konuda kamuoyu oluşturan, konuyu gündemde tutan, önemli girişimlerde bulunan, makaleler yazan, davalar açan, AYM’ye bireysel başvurular yapan, ez cümle bu konuya büyük zaman ve emek harcayan başta;

Sendikamızın Genel Başkanı Sayın Faruk SEZER’e,

Sendikamızın Disiplin Kurulu Üyesi Ali ÖZAYDIN’a ve diğer değerli yöneticilerine,

Vali Sayın Selim CEBİROĞLU’na

Polis Memuru Sayın Serhat KARA’ya,

Polis Memuru Sayın Murat ŞENER’e, tabi ki ANAYASA MAHKEMESİ SAYIN ÜYELERİNE çok teşekkür ediyoruz.

Emniyet Teşkilatı bu çalışmalarınızdan ve bu kararınızdan ötürü sizlere her zaman minnettar kalacaktır.

Son olarak, bu vesileyle de bir kez daha tüm meslektaşlarımıza seslenmek istiyoruz ki, çağdaş mevzuatlarla yönetilen, haksızlığa asla rıza göstermeyen bir anlayışla, her türlü zulme ve haksızlığa karşı yanınızda olacağız ve asla boyun eğmeyeceğiz. 

170 yıllık Türk Emniyet Teşkilatının bir sendikasının var olabilmesi için verdiğimiz büyük mücadele, AYM’nin bu DİSİPLİN TÜZÜĞÜ İPTALİNİ getiren kararıyla bir nişane daha kazanmıştır. Sendikamız, meslektaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin, sosyal hak ve menfaatlerinin alınması, geliştirilmesi ve korunması için vardır ve meslektaşlarımızın desteğiyle daha da büyüyüp güçlenerek varlığını ilelebet sürdürecektir.

Değerli kamuoyu ve meslektaşlarımıza duyurulur.

EMNİYET-SEN GENEL MERKEZİ

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/01/20160129.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/01/20160129.htm

Okunma Sayısı:23025

Yorumlar:

Ziyaretçi: 21.10.2016-08:43:27
emniyet mensupları sizinle gurur duyuyor.şu an en büyük problem aylarca izin kullandırılmadan çalıştırılan il ve ilçeler mevcut.ne kadar süreceği de belli değil.Valilik oluru ile istedikleri gibi at koşturuyorlar.millet bunalımda ama kimin umurunda.
Ziyaretçi: 01.12.2016-11:26:14
ALLAH razi olsun
HABERE YORUM YAZIN