ANAYASA MAHKEMESİNE AÇIK MEKTUP

Yayınlanma Tarihi:12-01-16 10:23

ANAYASA MAHKEMESİNE AÇIK MEKTUP

Yasaların anayasaya uygunluğu denetimi; en temelde Temel İnsan Hak ve Özgürlüklerinin koruma altına alınabilmesini temin amacıyla ortaya çıkmış bir ihtiyaçtır. Devletin temel vasıflarının, erkler arası ilişkilerin korunması da amaçlar arasında olsa da bu korumalar yine en temelde insan olmak sonucu kazanılan hak ve özgürlüklerin korunması amacına hizmet edecektir. Hukuk devleti olmanın bir gerekliliği olarak temel insan hakları öncelikle yürütme yani idare tarafından korunmalıdır. Ancak bu asla yeterli olmayacak yürürlükte bulunan kanunları uygulamakla görevli yargı organları karşısında da korunması gerekecektir. Bu sebeple sendikamız genel merkezi tarafından yakinen takip edilen Disiplin Tüzüğü ve dayanağı kanunların iptali amacıyla açılan davada anayasa mahkemesi aşaması başlatılmış ve bugün neticenecek duruma gelmiştir. Hak tanımaz disiplin tüzüğünün iptali için bizzat emniyet sen tarafından açılan davada Danıştay 16. dairesinde inceleme aşamasındadır.

Anayasa mahkemesinin vereceği karar, bu dosyamız içinde önem arz etmektedir. Hak arayışımızda bir basamak daha ilerlememize neden olacak mahiyettedir. Emniyet Teşkilatı personelinin temel hak ve özgürlükleri Anayasaya aykırı bir şekilde tehdit altında olduğu idare mahkemesinde kabul edilerek anayasa mahkemesine incelemeye gönderilmiştir. Anayasa mahkemesinden çıkacak karar sonrası emniyet hizmet sınıfı çalışanları üzerindeki idare ve yargı makamları tehdidi son bulacak veya devam edecektir.

Anayasa mahkemesinin Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin haklarını birçok kez koruduğu ve birçok aleyhe hükmü personel lehine iptal ettiği düşünüldüğünde önüne intikal etmiş olan iptal dosyasında emniyet hizmet sınıfının Hakkını da koruyacağı kanaatinde ve inancındayız. Kurulduğumuz günden bugüne Emniyet Teşkilatına zulmederek abad olmaya çalışan her kişiye her kuruma karşı mücadele edeceğimizi dillere pelesenk ettik. Altını çizerek belirtmek gerekir ki mücadelemiz her daim hukuk çerçevesinde yargı makamları aracılığıyla olmuştur ve öyle de olmaya devam edecektir. Kolluk kuvvetlerini baskılarla sindiren ve tahakküm altına alan idarelerin hukuk devleti sınırları dışına çıkması kaçınılmazdır. Anayasa Mahkemesinden beklentimiz; siyasi iktidarın işini kolaylaştırmak üzere yapılmış bu düzenlemelerin iptali ile tüm Emniyet çalışanlarının haklarının iade etmesidir.

Anayasa Mahkemesi muktedirlere değil hukuka/hakka hizmet için vardır. Bu doğrultuda hakları her daim gasp edilmeye çalışılan emniyet teşkilatının yanında yer alacağına inancımız tamdır.

Faruk SEZER

Emniyet-Sen Genel Başkanı

Okunma Sayısı:9602

Yorumlar:

HABERE YORUM YAZIN